• destek@bilgisayarteknikservisi.net
  • 0212 322 88 88

Outlook Arama Sorunu Çözümü

815 ZİYARETÇİ

Genel olarak 10 GB tın üstünde bir PST dosyanız yani toplam mailiniz varsa yada gelen kutusu altında çok fazla klasör oluşturmuş ve kurallar ile gelen mailleri klasör klasör ayırıyorsanız gelen kutusunda yada gönderilmiş ögeler altında bir mail arattırdığınız zaman genel olarak ” Ögelere ilişkin dizin oluşturma işlemi devam ettiği için arama sonuçları tamamlanmamış olabilir. Ayrıntılı bilgi için burayı tıklatın.” buna benzer bir hata alırsınız. Bunun ana nedenlerinden en başında geleni ise maillerinizin toplam boyutu 10 GB’tı aşması yada çok fazla klasöre bölünmüş olması ve bu yük ve hareketlilik için bilgisayarınızın ayırdığı donanımın yetersiz kalması.

 

Sizin aradığınız bir maili 10 binlerce mail arasından bir kaç saniyede karşınıza getirmesi için arka planda sürekli dizin oluşturma adında bir hizmet çalıştırıyor. bu hizmet sürekli olarak sizin mail arşivinizdeki maillerin yerlerini kayıt ediyor. Bilgisayarınızı tatbiki sadece donanımının bir kısmını bu hizmet için ayırdığı için özellikle donanım olarak daha düşük bilgisayarlarda dizin oluşturma hizmetini tamamlayamıyor. Bu gibi arama sorunlarını daha az yaşamak istiyorsanız bilgisayarınızı donanımsal olarak güçlendirmeli yada daha güçlü bir bilgisayara terfi etmenizi öneririm.

 

Şimdi gelelim bilgisayar ya da donanım maliyeti olmadan bu sorunu nasıl çözeceğinize;
Kısaca anlatmak gerekirse çözümü yukarıda bahsettiğim bilgisayarınızın bu işlem için ayırdığı donanım oranını yükseltmek ve dizin oluşturmayı sıfırdan başlatmak, böylelikle siz bilgisayarınızı kullanırken arka tarafta dizin oluşturma son hızıyla devam edecek ve mail dosyanınızın boyutuna göre çok daha hızlı bir indeksleme sağlayacak. Örnek verecek olursak 6 günlük bir indekslemeyi 1 günde bitirecektir.

 

Öncelikle dizin oluşturma servisini duraklatın.
(Dizin oluşturma seçeneklerini açıp duraklat a tıklayın)

kayıt defterine gidin ve alttaki değişikliği yapın

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows Search\Gathering Manager

Altında bulunan “DisableBackoff ” değerini 1 yapın. Bunu yaparken eğer izin noktasında hata alırsanız bir üst klasör olan “Gathering Manager” bölümüne sağ tıklayın ve “Permissions” bölümünden önce dosya sahipliğini alın sonra kendinize full yetki verin, değeri değiştirin. Sonra dizin oluşturma seçeneklerinden gelişmiş – yeniden oluştur a tıklayarak servisi yeniden çalıştırın. hepsi bu kadar, artık dizin oluşturma hizmeti arka planda hızlı bir şekilde çalışmaya başladı, mail dosyası boyutunuza göre 1 – 2 günde dizin oluşturma tamamlanacaktır. bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda açık bırakırsanız işlemin daha çabuk bitmesini sağlayabilirsiniz.